Independența față de Olanda a fost proclamată la 17 august 1945, prin crearea de către liderul mișcării de eliberare, generalul Soekarno, a unei republici în insulele Java și Sumatra.
Când a izbucnit cel de-al Doilea Razboi Mondial în Europa si s-a întins înspre Pacific, japonezii au ocupat Indiile Olandeze de Est în martie 1942, dupa ce armata coloniala olandeza s-a predat, ca urmare a caderii oraselor Hong Kong, Manila si Singapore.La 1 aprilie 1945, trupele americane au debarcat în Okinawa. Curând dupa acesta, pe 6 si pe 9 august, Statele Unite au lansat bombe atomice asupra a doua orase japoneze, Hiroshima si Nagasaki. Câteva zile mai târziu, la 14 aprilie 1945, japonezii s-au predat Fortelor Aliate. Aceasta ocazie a oferit poporului indonezian posibilitatea de a-si proclama independenta. La trei zile dupa predarea neconditionata a japonezilor, la 17 august 1945, liderii nationali indonezieni, Soekarno si Dr. Mohammad Hatta au proclamat în numele poporului independenta Indoneziei.
PANCASILA, FILOZOFIA STATULUI
Pancasila, care se pronunta Panchaseela, este baza filozofica a statului indonezian. Pancasila contine doua cuvinte în sanscrita, "panca", care înseamna cinci si "sila", care înseamna principiu.
Contine cinci principii inseparabile si cu strânsa legatura între ele. Acestea sunt:
- CREDINTA ÎN DUMNEZEU
- UMANISM
- UNITATEA INDONEZIEI
- DEMOCRATIE GHIDATA DE ÎNTELEPCIUNE ÎN UNANIMITATEA REZULTATA DIN DELIBERARILOR REPREZENTANTILOR
- JUSTITIE SOCIALA PENTRU ÎNTREG POPORUL INDONEZIAN
Când a izbucnit cel de-al Doilea Razboi Mondial în Europa si s-a întins înspre Pacific, japonezii au ocupat Indiile Olandeze de Est în martie 1942, dupa ce armata coloniala olandeza s-a predat, ca urmare a caderii oraselor Hong Kong, Manila si Singapore.La 1 aprilie 1945, trupele americane au debarcat în Okinawa. Curând dupa acesta, pe 6 si pe 9 august, Statele Unite au lansat bombe atomice asupra a doua orase japoneze, Hiroshima si Nagasaki. Câteva zile mai târziu, la 14 aprilie 1945, japonezii s-au predat Fortelor Aliate. Aceasta ocazie a oferit poporului indonezian posibilitatea de a-si proclama independenta. La trei zile dupa predarea neconditionata a japonezilor, la 17 august 1945, liderii nationali indonezieni, Soekarno si Dr. Mohammad Hatta au proclamat în numele poporului independenta Indoneziei.
PANCASILA, FILOZOFIA STATULUI
Pancasila, care se pronunta Panchaseela, este baza filozofica a statului indonezian. Pancasila contine doua cuvinte în sanscrita, "panca", care înseamna cinci si "sila", care înseamna principiu.
Contine cinci principii inseparabile si cu strânsa legatura între ele. Acestea sunt:
- CREDINTA ÎN DUMNEZEU
- UMANISM
- UNITATEA INDONEZIEI
- DEMOCRATIE GHIDATA DE ÎNTELEPCIUNE ÎN UNANIMITATEA REZULTATA DIN DELIBERARILOR REPREZENTANTILOR
- JUSTITIE SOCIALA PENTRU ÎNTREG POPORUL INDONEZIAN
Vezi mai mult aici .
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjWdaymsy6I8f7r1YyESfxZ-M9VUgCUHEmpN3UyWUYZmNGu1iyDJFtVvfwAjAnpitvsUc_tWCbDHdoAMrMAaqPo9EF3DNECiACvpb4-J08kn517lCvP7Zh6WMRjbLFZnjnL264ltIuHcGVr/s640/20170805_114157+%25282%2529.jpg)
Va propun cu aceasta ocazie o reteta foarte populara - frigaruile balineze originare din capitala Bali.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjWdaymsy6I8f7r1YyESfxZ-M9VUgCUHEmpN3UyWUYZmNGu1iyDJFtVvfwAjAnpitvsUc_tWCbDHdoAMrMAaqPo9EF3DNECiACvpb4-J08kn517lCvP7Zh6WMRjbLFZnjnL264ltIuHcGVr/s640/20170805_114157+%25282%2529.jpg)
Va propun cu aceasta ocazie o reteta foarte populara - frigaruile balineze originare din capitala Bali.
Sosul nu ne-a convins iar frigaruile le-am gasit bune dar preferatele noastre sunt cele satay- vezi reteta aici.
Ingrediente : pentru 6 persoane
500 g de piept de pui
60 g de nuca de cocos
1 ceapa
5 linguri sos soia
1 linguritia pudra de coriandru
1 lingura pudra de curcuma/tumeric
1 lingura pudra de curry
1 varf de piment
½ lime -lamaie verde
1 lingura zahar
3 linhuri ulei vegetal
Pentru sos :
60 g de alune nesarate
50 g apa
½ lime
500 g de piept de pui
60 g de nuca de cocos
1 ceapa
5 linguri sos soia
1 linguritia pudra de coriandru
1 lingura pudra de curcuma/tumeric
1 lingura pudra de curry
1 varf de piment
½ lime -lamaie verde
1 lingura zahar
3 linhuri ulei vegetal
Pentru sos :
60 g de alune nesarate
50 g apa
½ lime
Mod de preparare:
Curatati ceapa si taiati-o in 4.
Tocati carnea de pui cu ceapa. Puneti intr-un castron.
Adaugati nuca de cocos, curcuma, curry-ul, piment-ul, sosul soia, pudra de coriandru, sucul de lime si zaharul.
Amestecati totul bine.
Daca le faceti la gratar : se monteaza cat o „nuca” din amestecul de carne in jurul batului de bambus si se pun pe gratarul sau tigaia grill bine incinsa.
Eu le-am facut la tigaie in forma de mititei alungiti si am pus batul dupa.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhCDZEBTS0tWeIFB-5QsEc5imVpHKDNfMtZiQh1S-B6AjFLVJgzfhxhJKAyoKFji0_OpU-b3a3Iu3erFMS_yfXY8RoYbHO-N2f47Jtch6XDq5DfWjB8s1761J946w78HutJegQ3th3HikH/s200/20170805_110855+%25282%2529.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdWaDa9JsPQ6Yqy9cuUS1r8XNXnwdeg25h7phbBkTRDsotxPfNRkIGXsTOdOnniEW879m3-LYGb5iH63PrZhYyimzSg2uj2tnV7Elfzd1a34Ry5GUR_3gDlUmFRZ9cfbKx2zwaj5bNci6S/s320/20170805_111539+%25282%2529.jpg)
Le-am prajit deci intr-un pic de ulei la tigaie.
Lasati-le 5-8 minute sa se prajeasca pe fiecare parte. Pieptul de pui prajit prea tare devine uscat- cred ca pulpele de pui dezosate ar fi mai gustoase. Am infipt dupa prajire betele.
Sosul se prepara astel: mixati alunele, adaugati sucul de lime mixati si adaugati apoi treptat apa.
Serviti-le acompaniate de sos (noi am preferat un sos picant).
Am gasit ca servite reci, a 2a zi erau chiar si mai bune :)![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfmLME47y9ju_NfEkllO3gpU13HlP1Sk-pZeSRR1_YSmgwKtpWxDMnSnb1SDyI1bGkVR7tITIpqHpw2aG6qeTWaiaZJpD_h65b30KFWcXolAZJOpfSFsiCyGn4t22_0fmLkX3q96dXRKNw/s640/20170805_122036+%25282%2529.jpg)
Pofta Buna !
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_JxqOz1QpHvgkzhGFcBUEQbvZaE-Wbnp2GyyQtbr3l42a9f4MQbWZ05_WCiT976QOvVn-lG_EP4NZL-ky2FqwSisbCQQYpvsRi6UVHn_BICPiTP36oIfwAioxAP0wjO6zpqA05-lZWocF/s1600/wwv84uu1tn0u15p5q9l.png)
Curatati ceapa si taiati-o in 4.
Tocati carnea de pui cu ceapa. Puneti intr-un castron.
Adaugati nuca de cocos, curcuma, curry-ul, piment-ul, sosul soia, pudra de coriandru, sucul de lime si zaharul.
Amestecati totul bine.
Daca le faceti la gratar : se monteaza cat o „nuca” din amestecul de carne in jurul batului de bambus si se pun pe gratarul sau tigaia grill bine incinsa.
Eu le-am facut la tigaie in forma de mititei alungiti si am pus batul dupa.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhCDZEBTS0tWeIFB-5QsEc5imVpHKDNfMtZiQh1S-B6AjFLVJgzfhxhJKAyoKFji0_OpU-b3a3Iu3erFMS_yfXY8RoYbHO-N2f47Jtch6XDq5DfWjB8s1761J946w78HutJegQ3th3HikH/s200/20170805_110855+%25282%2529.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdWaDa9JsPQ6Yqy9cuUS1r8XNXnwdeg25h7phbBkTRDsotxPfNRkIGXsTOdOnniEW879m3-LYGb5iH63PrZhYyimzSg2uj2tnV7Elfzd1a34Ry5GUR_3gDlUmFRZ9cfbKx2zwaj5bNci6S/s320/20170805_111539+%25282%2529.jpg)
Le-am prajit deci intr-un pic de ulei la tigaie.
Lasati-le 5-8 minute sa se prajeasca pe fiecare parte. Pieptul de pui prajit prea tare devine uscat- cred ca pulpele de pui dezosate ar fi mai gustoase. Am infipt dupa prajire betele.
Sosul se prepara astel: mixati alunele, adaugati sucul de lime mixati si adaugati apoi treptat apa.
Serviti-le acompaniate de sos (noi am preferat un sos picant).
Am gasit ca servite reci, a 2a zi erau chiar si mai bune :)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfmLME47y9ju_NfEkllO3gpU13HlP1Sk-pZeSRR1_YSmgwKtpWxDMnSnb1SDyI1bGkVR7tITIpqHpw2aG6qeTWaiaZJpD_h65b30KFWcXolAZJOpfSFsiCyGn4t22_0fmLkX3q96dXRKNw/s640/20170805_122036+%25282%2529.jpg)
Pofta Buna !
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_JxqOz1QpHvgkzhGFcBUEQbvZaE-Wbnp2GyyQtbr3l42a9f4MQbWZ05_WCiT976QOvVn-lG_EP4NZL-ky2FqwSisbCQQYpvsRi6UVHn_BICPiTP36oIfwAioxAP0wjO6zpqA05-lZWocF/s1600/wwv84uu1tn0u15p5q9l.png)
![]() |
imprimez print |
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu